Zasada 4c
Podstawą do określenia jakości diamentu jest zasada 4C, której nazwa wywodzi się od pierwszych liter słów: colour, clartiy, cut i carat. To właśnie kolor, czystość, szlif oraz masa składają się na ocenę wartości kamienia, a tym samym określają jego wyjątkowość. Dzięki współpracy Mart Diamonds z najlepszymi instytutami na świecie, nasze diamenty posiadają pełną dokumentację, która w przejrzysty sposób opisuje cechy niezbędne do wyceny kamieni.
Barwa
Wartość diamentu spada
wraz ze wzrostem jego
zażółcenia.
Już nawet niewielkie stonowanie barwy może mieć znaczący wpływ na piękno oraz blask jakim kamień będzie lśnił. To co często jest niezauważalne dla oka ujawniają ekspertyzy, umiejscawiając kamień na skali kolorów.
Skala barwy instytutu GIA, w diamentach bezbarwnych zawiera się pomiędzy literami D i Z. Najlepszą barwę mają kamienie oznaczone literą D, jest to tzw. najczystsza biel+. Dla kamieni osadzonych w oprawie stosuje się często nazewnictwo skandynawskie, gdzie kolor D to RIVER+. Diamenty o tej barwie są bardzo rzadkie, co w wyraźny sposób wpływa na ich cenę. Indywidualnej ocenie podlegają kamienie kolorowe, których ceny, ze względu na niezmierną rzadkość występowania, są bardzo zróżnicowane.


Czystość
Czynnik czystości oceniany jest na podstawie dwóch elementów:
inkluzji, czyli cech wewnętrznych diamentu oraz skaz, czyli znamion
zewnętrznych.
O tym, do jakiej klasy czystości diament zostanie przypisany decyduje nie tylko obecność wyżej wymienionych znamion, ale również ich rozmieszczenie, wielkość, ilość, łatwość dostrzegania i wpływ na brylancję. Diamenty najwyższej jakości otrzymują klasyfikacje FL – Flewless, jako diamenty bezwzględnie czyste lupowo. Przy dziesięciokrotnym powiększeniu nie są zauważalne żadne uszkodzenia wewnętrzne ani zewnętrzne.
rozwiń
szlif
Szlif jest jedyną cechą diamentu
zależną od człowieka.
To jakim blaskiem będzie świecił kamień i jak perfekcyjny będzie szlif leży całkowicie w rękach szlifierza. Przy ocenie poprawności wykonania szlifu dokładnej analizie podlegają proporcje kamienia, jak i wykończenie szlifu, w tym błędy symetrii i polerowania. Zachwianie proporcji lub symetrii skutkuje niewłaściwym załamywaniem się światła, a więc i słabą brylancją.

W zależności od formy surowego kamienia, szlifierz dobiera najodpowiedniejszy kształt, który nie tylko doskonale wyeksponuje blask diamentu, ale również pozwoli zminimalizować straty surowca. Najpopularniejszym kształtem szlifowanych diamentów jest oczywiście brylant uznawany przez wielu za arcydzieło kunsztu szlifierzy.
Masa
Masa diamentów i innych kamieni szlachetnych wyrażana jest w karatach metrycznych. 1 ct = 0,2 grama.
Masa diamentu wiąże się z jego średnicą i wysokością. Zakładając prawidłowe wartości dla kamieni w szlifie brylantowym można oszacować ich wagę:
śr. 2,5mm x wys. 1,5mm = ~ 0,05ct
śr. 5mm x wys. 3,1mm = ~ 0,50ct
śr. 6,5mm x wys. 3,9mm = ~ 1.00ct
Powyższe zależności i wartości będą się zmieniać zależnie od rodzaju szlifu. Na masę wpływa także grubość rondysty kamienia. Dwa kamienie o tej samej średnicy i wysokości, ale o różnej grubości rondysty mogą mieć zupełnie inną masę. Tylko bardzo wnikliwa i profesjonalna ocena pozwala ustalić wagę diamentu z najwyższą dokładnością.