Zasada 4c

Podstawą do określenia jakości diamentu jest zasada 4C, której nazwa wywodzi się od pierwszych liter słów: colour, clartiy, cut i carat. To właśnie kolor, czystość, szlif oraz masa składają się na ocenę wartości kamienia, a tym samym określają jego wyjątkowość. Dzięki współpracy Mart Diamonds z najlepszymi instytutami na świecie, nasze diamenty posiadają pełną dokumentację, która w przejrzysty sposób opisuje cechy niezbędne do wyceny kamieni. 

Barwa

Wartość diamentu spada
wraz ze wzrostem jego
zażółcenia.

rozwiń
Prostoka╠Ęt-2-4
Prostoka╠Ęt-5-kopia-5

Czystość

Czynnik czystości oceniany jest na podstawie dwóch elementów:
inkluzji, czyli cech wewnętrznych diamentu oraz skaz, czyli znamion
zewnętrznych.

rozwiń

szlif

Szlif jest jedyną cechą diamentu
zależną od człowieka.

To jakim blaskiem będzie świecił kamień i jak perfekcyjny będzie szlif leży całkowicie w rękach szlifierza. Przy ocenie poprawności wykonania szlifu dokładnej analizie podlegają proporcje kamienia, jak i wykończenie szlifu, w tym błędy symetrii i polerowania. Zachwianie proporcji lub symetrii skutkuje niewłaściwym załamywaniem się światła, a więc i słabą brylancją.

Infografiki przedstawiające kształt diamentów

W zależności od formy surowego kamienia, szlifierz dobiera najodpowiedniejszy kształt, który nie tylko doskonale wyeksponuje blask diamentu, ale również pozwoli zminimalizować straty surowca. Najpopularniejszym kształtem szlifowanych diamentów jest oczywiście brylant uznawany przez wielu za arcydzieło kunsztu szlifierzy.

Masa

Masa diamentów i innych kamieni szlachetnych wyrażana jest w karatach metrycznych. 1 ct = 0,2 grama.

Masa diamentu wiąże się z jego średnicą i wysokością. Zakładając prawidłowe wartości dla kamieni w szlifie brylantowym można oszacować ich wagę:

śr. 2,5mm x wys. 1,5mm = ~ 0,05ct
śr. 5mm x wys. 3,1mm = ~ 0,50ct
śr. 6,5mm x wys. 3,9mm = ~ 1.00ct

Powyższe zależności i wartości będą się zmieniać zależnie od rodzaju szlifu. Na masę wpływa także grubość rondysty kamienia. Dwa kamienie o tej samej średnicy i wysokości, ale o różnej grubości rondysty mogą mieć zupełnie inną masę. Tylko bardzo wnikliwa i profesjonalna ocena pozwala ustalić wagę diamentu z najwyższą dokładnością.