FORBES // Naturalne diamenty kolorowe mocno w górę

Zasoby diamentów kończą się, a co za tym idzie wzrasta zainteresowanie inwestorów kamieniami szlachetnymi. Dużą popularnością cieszą się wysokiej jakości naturalne diamenty kolorowe.

Artykuł opublikowany w magazynie FORBES 3/2020

Szacuje się, że za pięćdziesiąt lat zostanie wydobyty ostatni nieoszlifowany diament na ziemi. Już teraz obserwujemy duże ożywienia na rynku diamentów kolorowych – wyjaśnia Marcin Marcok, właściciel MART DIAMONDS, jednej z największych i najbardziej rozpoznawalnych firm z branży diamentowej w Europie Wschodniej.

Pod koniec roku zostanie zamknięta, słynąca z rzadkich diamentów różowych i czerwonych australijska kopalnia Argyl . Dostarczająca 14 mln karatów rocznie kopalnia odpowiada za 15 proc. światowego wydobycia diamentów. Po jej zamknięciu nastąpi niedobór diamentów na rynku wobec ich zapotrzebowania. Analitycy szacują, że do 2023 roku może zabraknąć 11-35 mln karatów. 

Diamenty kolorowe są najbardziej popularnymi kamieniami wśród inwestorów

Jako jedyni w tej części Europy oferujemy wysokiej jakości naturalne diamenty kolorowe certyfikowane przez największe instytuty gemmologiczne – MART DIAMONDS

Na rynku kamieni kolorowych już teraz widać wzmożone zainteresowanie rzadkimi diamentami wysokiej jakości. Wartość 3 karatowego klejnotu w barwie Vivid Pink na przestrzeni ostatnich piętnastu lat wzrosła o 434 proc. – podaje The Fancy Color Research Foundation  międzynarodowa fundacja zajmująca się badaniem diamentów kolorowych. 

Trend rosnący utrzymują również bardzo popularne diamenty niebieskie i zyskujące coraz więcej w oczach inwestorów diamenty o barwie Vivid Yellow. Od początku 2000 roku ceny diamentów szybują w górę. Cena niebieskich diamentów w barwie Fancy Blue podskoczyła o 181 proc., ale są na rynku kamienie, których wartość wzrosła nawet o 2 000 proc. – tłumaczy Marcin Marcok .

Za kilkadziesiąt lat ostatni kopalniany diament ujrzy światło dzienne. To ostatni moment na dobrą inwestycję i zakup wysokiej jakości naturalnych diamentów kolorowych w MART DIAMONDS.