WYWIAD // Kolorowe diamenty fantazyjne

Kolorowe diamenty fantazyjne to wyjątkowe aktywo. O ich potencjale inwestycyjnym rozmawiamy z dyrektor generalną The Fancy Color Research Foundation Miriam Chen.

Wywiad dla magazynu HUGE 1/2019. Rozmawia: Aleksander Kaczmarek

Dlaczego kolorowe diamenty fantazyjne są drogie i od czego zależy ich cena?

Ogólnie rzecz biorąc, fantazyjne diamenty są uważane za bardziej wartościowe, ponieważ są znacznie rzadsze niż diamenty bezbarwne, i w związku z tym bardziej pożądane. Jeśli zaś chodzi o cenę fantazyjnego diamentu kolorowego, nie jest ona oparta na cenniku. Kolor kamienia jest najważniejszy (im wyższe nasycenie koloru oraz im lepsza wewnętrzna ocena, tym kamień jest droższy), a poza tym bardzo istotna jest też waga wyrażona w karatach. Pewne aspekty wizualne, które nie pojawiają się w raportach przygotowanych przez GIA również mają duże znacznie. Opierają się one na parametrach, które są po części subiektywne, takich jak na przykład piękno diamentu. Jego rzadkość oraz rynkowy popyt również są ważnym czynnikiem. Każdego roku na rynek trafia coraz mniej fantazyjnie kolorowych kamieni szlachetnych i popyt na nie stale rośnie.

Miriam Chen dyrektor generalny The Fancy Color Research Foundation (FCRF)

Miriam Chen dyrektor generalny The Fancy Color Research Foundation (FCRF)

Jak sprawdzić, czy cena, po jakiej kupuję kolorowy diament, jest korzystna?

Z kupowaniem fantazyjnie kolorowych diamentów jest podobnie jak z nabywaniem dzieł sztuki. Jedynym sposobem, aby upewnić się, że zarówno ich jakość, jak i cena są właściwe, jest dokonywanie zakupu u renomowanego sprzedawcy, tj. w dużych firmach lub u niezależnych jubilerów funkcjonujących na rynku od dłuższego czasu. Ponadto nie polecałabym polegać na minionych aukcjach, głównie z tego względu, że szacunki domów aukcyjnych opierają się na polityce niskiej wyceny (20–30 proc. poniżej ceny hurtowej) i ich diamenty wymagają często przejścia przez proces ponownego szlifowania po to, aby spełnić najwyższe standardy.

Jaka jest Państwa wizja diamentu kolorowego jako aktywa? Do jakiego rodzaju aktywów można go zaliczyć lub porównać?

Lokowanie kapitału w fantazyjnych diamentach kolorowych jest świetnym sposobem zabezpieczenia majątku rodzinnego dla przyszłych pokoleń. Jednak tego rodzaju inwestycje mogą być niekiedy trudne i prowadzić do niezadowolenia, jeśli sprzedawca nie zdoła w optymalny sposób wyjść naprzeciw oczekiwaniom klienta. Kolorowe diamenty fantazyjne mogą służyć za środek dynamicznego inwestowania, wyłącznie, jeśli są nabyte na szczeblu hurtowym, co ostro kontrastuje z fantazyjnym kolorowym diamentem, który jest sprzedawany w biżuterii klientowi końcowemu. W takim przypadku fantazyjny diament kolorowy powinien być nabywany głównie jako przepiękna ozdoba, która zachowa swoją wartość przez pokolenia lub jako przedstawiciel tej klasy aktywów, która zabezpieczy dobrobyt swojego właściciela i wygeneruje pewien zysk w przyszłości.

Jakie są Pani długoterminowe prognozy dla rynku diamentów kolorowych?

Obserwacja indeksu fantazyjnych diamentów kolorowych pokazuje, że rynek był, jest i pozostanie stabilny. Coraz więcej osób o wysokich dochodach kieruje swój wzrok w stronę kupowania i kolekcjonowania fantazyjnych diamentów kolorowych, a jednocześnie coraz mniej owych diamentów się z roku na rok wydobywa. Ta formuła wydaje mi się gwarantem rynku byka dla wielu następnych lat.

FCRF – międzynarodowa fundacja badawcza zajmującą się oceną diamentów kolorowych.

FCRF – międzynarodowa fundacja badawcza zajmującą się oceną diamentów kolorowych.

Co oznacza, że kładą Państwo „duży nacisk na transparentny handel, fair-trade i wysokie standardy etyczne”?

The Fancy Color Research Foundation powstało po to, aby doradzać hurtownikom, detalistom, kupującym i wydobywcom w procesie odpowiedniej wyceny. Kierowana przez wysoko cenioną i doświadczoną komisję ekspercką oraz zespół złożony z badaczy, autorów, gemmologów, ekspertów z branży i detalistów fundacja dysponuje wiedzą i kompetencjami z całego łańcucha wartości rynku diamentowego. Celem fundacji jest prowadzenie i dzielenie się badaniami, wymienianie się pomysłami oraz dbanie o reputację fantazyjnych diamentów kolorowych na całym świecie. Jako że popyt na fantazyjne diamenty kolorowe cały czas wzrasta, a ich podaż na świecie stopniowo maleje, umiejętności wymagane dla właściwej oceny tych kamieni stają się nieodzowne dla wzrostu i stabilności branży. W minionych latach sprzedawcy odnotowali bezprecedensowy wzrost sprzedaży, a skoro kopalnie cały czas zbliżają się do wyczerpania swojego potencjału, kamienie te staną się jeszcze rzadsze. FCRF ma więc na celu zapewnić członkom branży wiedzę, która jest im niezbędna, aby sprostać tym gwałtownym i drastycznym zmianom na rynku.

Skąd pozyskujecie Państwo ekspertów i jak można takim ekspertem zostać?

Nasi eksperci to diamantaires z rozległym doświadczeniem w transakcjach dokonywanych na co dzień. Stawanie się takim ekspertem to podróż, która w tej wyjątkowej branży zajmuje wiele lat. Niestety, nie mamy akademii, dzięki której można by zostać specjalistą od fantazyjnie kolorowych diamentów.

Jak trafiła Pani do tej branży?

Właściwie jestem tu dosyć nowa. Przez lata pracowałam na wysokim szczeblu w firmach o globalnym zasięgu z branży hi-tech oraz w przemyśle technologicznym, głównie w działach operacji i planowania. Półtora roku temu zaproponowano mi tę niesamowitą posadę, jaką było dołączenie do FCRF jako dyrektor generalna i tak rozpoczęła się moja fascynująca przygoda polegająca na uczeniu się wszystkiego o niezwykłym świecie fantazyjnych diamentów kolorowych od uznanych ekspertów.