Sotheby’s i Christie’s – najsłynniejsze domy aukcyjne

Poznaj historię Sotheby’s i Christie’s – najsłynniejszych diamentowych domów aukcyjnych świata. To tu padają rekordowe kwoty na aukcjach wartych setki milionów dolarów! 

Najwspanialsze dzieła sztuki, bezcenna biżuteria, najdroższe kamienie szlachetne… a wszystko zaczęło się w XVIII wieku od kilku książek i miłości do sztuki, od odwagi, pasji i marzeń. Dziś, ci niestrudzeni wizjonerzy i pasjonaci mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń jak pogodzić niewyobrażalne wręcz pieniądze z poszanowaniem dziedzictwa, kultury, odmienności i etyki w biznesie.

Sotheby`s

Założony przez Samuela Bakera, dom aukcyjny Sotheby’s istnieje od połowy XVIII wieku, będąc tym samym najstarszą międzynarodową firmą aukcyjną dzieł sztuki na świecie. Pierwsza sprzedaż w londyńskiej siedzibie odbyła się w marcu 1744 roku, a jej przedmiotem były książki, których wielkim znawcą i miłośnikiem był Baker. Obecnie firma posiada dwie siedziby, przy New Bond Street w Londynie i na nowojorskim Manhattanie oraz 80 biur rozsianych po całym świecie. Jak podają oficjalne źródła, roczne obroty Sotheby’s wynoszą ponad 4 miliardy dolarów.

Kolejne pokolenia zarządzające firmą skutecznie wykorzystywały solidne fundamenty zbudowane przez rodzinę Bakerów, by rozwijać działalność Sotheby’s na nowych, zdecydowanie bardziej dochodowych obszarach. Rok 1917 był dla firmy rokiem przełomowym – Sotheby’s opuściło swoją siedzibę przy Wellington Street, ulicy będącej sercem londyńskiego rynku książek, by osiąść w Mayfair i całkowicie poświęcić się sztuce.

Londyński dom aukcyjny Sotheby`s

Kolejne dekady poprowadziły firmę na sam szczyt. Zorganizowana w 1957 roku w Londynie aukcja kolekcji Williama Weinberga była niespotykanym dotąd wydarzeniem, w którym udział wzięła sama Królowa Elżbieta II. Rok później, firma po raz kolejny zaskoczyła branżę i na zawsze zmieniła świat domów aukcyjnych. Po raz pierwszy w historii, uczestników obowiązywał dress code, a wystawiane na aukcji obrazy impresjonistów można było obejrzeć w pierwszym na świecie katalogu aukcyjnym wydrukowanym w kolorze! Ten wieczór zapoczątkował erę marketingu w handlu dziełami sztuki – promocja aukcji stała się przejawem profesjonalizmu i dowodem prestiżu.

Świat stał przed Sotheby’s otworem, a firma nie zmarnowała swojej szansy. Picasso, Warhol, Rubens, Munch, Hirst – od klasycznych mistrzów po współczesnych gigantów – wszyscy pod jednym dachem. Apetyty firmy rosły, a klientów nie brakowało. Tak powstało Sotheby’s Diamonds wyspecjalizowane w aukcyjnej sprzedaży najwspanialszych kamieni świata i handlu unikatową biżuterią, czy Sotheby’s Wine oferujące najdoskonalsze wina z najodleglejszych zakątków globu.

Jak podkreślają przedstawiciele firmy, pomimo ogromnych rozmiarów, Sotheby’s zachowuje w swojej działalności najwyższe standardy przejrzystości transakcji oraz aktywnie wspiera etyczny rynek pozyskiwania oraz handlu dziełami sztuki. Jako pierwsza firma z rynku aukcyjnego założyła “dział zgodności z procedurami” (Compliance Department) i po dziś dzień dysponuje największym na świecie zespołem zajmującym się kontrolą pochodzenia oraz autentyczności przedmiotów aukcji.

Najsłynniejsze diamenty sprzedane na aukcjach Sotheby`s

•  Pink Star / $71.200.000 – różowy diament o masie 59,6 ct sprzedany w 2017 roku w Hong Kongu
•  Blue Moon / $48.400.000 – błękitny diament o masie 29,6 ct sprzedany w 2015 roku w Genewie
•  Graff Pink / $46.200.000 – różowy diament o masie 24,78 ct sprzedany w 2010 roku w Genewie

Legendarny dom aukcyjny Christie`s

Christie`s

Dom aukcyjny Christie’s to ponad 250 lat historii wypełnionej najwspanialszą sztuką, niezrównaną obsługą i transakcjami wartymi miliardy dolarów. Jak podają oficjalnie źródła, w Christie’s odbywa się średnio 350 aukcji rocznie w 80 kategoriach wśród których są m.in. dzieła sztuki, biżuteria, kamienie szlachetne, meble, przedmioty dekoracyjne, odzież, fotografie, przedmioty osobiste, wina i samochody.

Wszystko zaczęło się w 1766 roku za sprawą James’a Christie, który otworzył swój pierwszy punkt sprzedaży przy Pall Mall, ulicy będącej wówczas sercem londyńskiej sceny artystycznej. Przez kolejne lata rozpoznawalność i wiarygodność Christie’s rosły, dając firmie pozycję jednego z dwóch najważniejszych domów aukcyjnych w Wielkiej Brytanii. Dopiero w 1823 roku firma przeprowadziła się na King Street, a adres ten pozostaje główną siedzibą Christie’s do dziś.
Podobnie jak konkurencyjny dom aukcyjny Sotheby’s, również Christie’s “skorzystało” na trudnej sytuacji Francji w XVIII wieku, która po rewolucji zmuszona była oddać Londynowi status centrum światowego handlu dziełami sztuki. Firma wykorzystała swój moment najlepiej jak mogła – w kolejnych dziesięcioleciach stawiała kolejne milowe kroki w historii swojej i całej branży.

– w 1824 roku otwiera się National Gallery ze zbiorami częściowo kupionymi od Christie’s,
– w 1882 roku trwająca ponad 17 dni aukcja mebli należących m.in. do Ludwika XVI i Marii Antoniny jest jedną z najważniejszych aukcji przedmiotów domowego użytku w XIX wieku,
– w 1892 roku Christie’s sprzedaje swój pierwszy impresjonistyczny obraz autorstwa Edgar’a Degas,
– w 1966 roku odbywa się pierwsza sprzedaż wina po II wojnie światowej,
– na początku lat siedemdziesiątych firma sprzedaje pierwszy obraz wart ponad milion funtów (Diego Velazquez),
– w 1972 roku firma sprzedaje pierwszy w swojej historii samochód,
– w 1977 powstaje filia Christie’s w Nowym Jorku,
– w 1990 roku Portret Doktora Gacheta Van Gogh’a bije światowy rekord sprzedaży osiągając cenę 82,5 miliona dolarów,
– w 2005 dom wkracza w nową erę uruchamiając możliwość udział w aukcjach online,
– 2011 rok stoi pod znakiem rekordowej sprzedaży diamentów – prywatna kolekcja biżuterii Elizabeth Taylor uznawana jest za najcenniejszą na świecie,
– w 2016 pada rekord sprzedaży diamentu na aukcji – słynny Oppenheimer Blue zostaje najdroższym w historii kamieniem i osiąga cenę ponad 57 milionów dolarów

W działalności Christie’s ważne miejsce zajmują także aukcje charytatywne i działalność filantropijna. Corocznie firma pomaga w organizowaniu i przeprowadzaniu blisko 250 aukcji na całym świecie, z których dochody przekraczają 50 milionów dolarów. Pierwsza aukcja charytatywna odbyła się w Christie’s w 1915 roku na rzecz Czerwonego Krzyża. Kolejne dwa najbardziej spektakularne i dochodowe przedsięwzięcia to zorganizowana w Nowym Jorku w 2011 roku aukcja blisko osiemdziesięciu sukien z prywatnej kolekcji księżnej Diany oraz największa w historii aukcja charytatywna z 2018 roku – kolekcja Rockefellerów zostaje sprzedana za ponad 830 milionów dolarów!

Najsłynniejsze diamenty sprzedane na aukcjach w Christie’s

•  Oppenheimer Blue / $57.541.779 – niebieski diament o masie 14,62 ct sprzedany w 2016 roku w Genewie
•  Pink Legacy / $50.375.000 – różowy diament o masie 19 ct sprzedany w 2018 roku w Genewie
•  Winston Legacy / $26.700.000 – bezbarwny diament o masie 101,73 ct sprzedany w 2013 roku w Genewie
•  Winston Blue Diamond / $23.800.000 – niebieski diament o masie 13,22 ct sprzedany w 2014 roku w Genewie