Diamenty kolorowe – to ich czas!

Po raz kolejny świat udowodnił, że diamenty kolorowe są najbardziej pożądanymi kamieniami, a kolekcjonerzy gotowi są zapłacić za nie dziesiątki milionów dolarów. 

Ich wyjątkowość i rzadkość występowania przyciągają inwestorów jak magnes, dając pewność zwrotu z inwestycji i satysfakcję z posiadania czegoś naprawdę niezwykłego. Przyjrzyjmy się bliżej kilku wyjątkowym kamieniom, w tym najdoskonalszemu diamentowi różowemu na świecie, Pink Legacy.

Branża postawiła na diamenty kolorowe

13 listopada 2018 roku najsłynniejszy różowy diament, Pink Legacy, był na ustach całego świata. To właśnie tego dnia, po raz pierwszy w swojej historii, trafił na aukcję osiągając rekordową w historii cenę za 1ct! Ważący niespełna 19 ct diament został sprzedany za ponad 50 milionów dolarów ustanawiając światowy rekord w cenie sprzedaż!

Pink Legacy jest najdoskonalszym różowym diamentem, który kiedykolwiek trafił na aukcję. Należący do rodziny Oppenheimer, przeszedł w ręce jednej z najważniejszych amerykańskich firm jubilerskich, Harry Winston Inc. „Zarówno kolor jak i wielkość zakutego w pierścionek Pink Legacy są zachwycające. Diamenty kolorowe tej wielkości należą do wyjątkowo rzadkich. Jego czystość jest wręcz nieprawdopodobna – diament jest nieskazitelny, w kolorze fancy vivid pink, najrzadszym i najdoskonalszym z doskonałych” – powiedział Marcin Marcok, ekspert kamieni szlachetnych i członek międzynarodowych organizacji branżowych.

Dlaczego jakość Pink Legacy budzi tak wielkie emocje? „Otóż, ze względu na duże ciśnienie panujące wewnątrz kamieni kolorowych (to właśnie dzięki niemu diament nabiera koloru) są one zwykle pełne inkluzji. Występują najczęściej w zdecydowanie mniejszej formie, właśnie ze względu na wewnętrzne znamiona. W kategorii czystości Pink Legacy nie ma sobie równych!” – dodaje ekpsert.

Diamenty kolorowe Pink Legacy

W kategorii czystości Pink Legacy nie ma sobie równych

Naszyjnik w barwie fancy vivd blue

Kolejnym wyjątkowym kamieniem zakutym w bajeczny naszyjnik jest niebieski diament sprzedany w maju tego roku anonimowemu nabywcy z Azji za blisko 21 milionów dolarów. Sercem tego jubilerskiego arcydzieła zaprezentowanego podczas aukcji Christie’s w Hong Kongu jest bez wątpienia delikatnie zawieszony diament w kształcie gruszki, o żywej niebieskiej barwie/fancy vivid blue i masie ~ 8.01 ct. Ponad nim zawieszono intensywnie różowy/fancy intense pink brylant o masie 1.60 ct. Dla zachowania dystansu pomiędzy dwoma klejnotami oraz dla podkreślenia barw kamieni umieszczono bezbarwny brylant w jakości D/VS1 o masie 0.35 ct. Jak podkreślają eksperci cena osiągnięta w wyniku aukcji dotyczy w rzeczywistości wartości niebieskiego diamentu. Wpływ pozostałych kamieni na cenę, mimo obecności diamentu intensywnie różowego, jest drugorzędny.

Diamentowa bransoleta i perły

Miłośnicy jubilerskich dzieł sztuki z kolorowymi diamentami w roli głównej z pewnością zwrócą uwagę na wartą blisko 4,5 miliona dolarów, niezwykłą bransoletę, w której obok diamentów zakuto także perły. Oprawione diamenty mają od 0.14 ct do 0.77 ct i choć masa pojedynczych kamieni nie jest imponująca to ich zestawienie kolorystyczne robi niesamowite wrażenie. Barwy diamentów w bransolecie są olśniewające – od czerwonej i purpurowo-czerwonej, poprzez kolor różowy, na zielonym i żółtym kończąc. Czystość diamentów określono w przedziale VVS2 do I1. O niezwykłości bransolety świadczy również fakt, iż została ona sprzedana za cenę przewyższając górną estymację aż o 1,5 miliona dolarów.

Diamenty kolorowe to pewna inwestycja

„Jak pokazują wyniki ostatnich aukcji, popyt na diamenty kolorowe jest coraz większy, a ich ceny rosną z roku na rok. Decydując się na tę formę inwestycji należy pamietać o wyborze sprawdzonego i godnego zaufania partnera, którego kamienie posiadają certyfikaty najważniejszych instytutów na świecie.” – zaznacza Marcin Marcok. „Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertę diamentów kolorowych, które od kilku lat są naszym oczkiem w głowie.” – dodaje.

Wszystkie diamenty sprzedawane przez Mart Diamonds posiadają certyfikaty GIA. Od 2018 roku współpracujemy również z Fancy Color Research Foundation  organizacją zrzeszającą i wspierającą sprzedawców diamentów kolorowych na całym świecie. Nieustannie rozwijamy naszą wiedzę i poszerzamy kontakty, by oferować naszym klientom doskonałe diamenty w najlepszych cenach.