Postaw na kolor czyli inwestycja w diamenty

Inwestycja w diamenty fantazyjne. Co warto wiedzieć o diamentach kolorowych i jaki kamień wybrać, żeby móc liczyć na zysk na poziomie kilkuset procent?

Większość ludzi uważa diamenty za kamienie bezbarwne.  W rzeczywistości jednak to jedyny minerał, który występuje we wszystkich kolorach tęczy! Od tych najrzadszych – czerwonych, błękitnych i różowych, po zielone, fioletowe czy czarne, diamenty kolorowe są nierzadko o wiele cenniejsze od swoich bezbarwnych braci, a popyt na nie rośnie z roku na rok.

Diamentowe Vipy

Diamenty kolorowe to kamienie niezwykle rzadkie, od stuleci podziwiane przez znawców i kolekcjonerów, a także wysoko cenione przez inwestorów. Przyjmuje się, iż na siedemdziesiąt tysięcy kamieni bezbarwnych w barwie D i czystości IF, a więc także bardzo rzadko występujących, przypada jeden diament kolorowy. Niebieskie czy różowe diamenty najwyższej jakości potrafią zwiększyć swoją wartość o kilkaset procent już po pięciu, sześciu latach od zakupu. Powodem tak wysokich zwrotów z inwestycji jest również fakt, iż złoża naturalne diamentów kolorowych są bliskie wyczerpania.

Jak wynika z opublikowanego w 2014 roku raportu koncernu Rio Tinto, właściciela kopalni Argyle wydobywającej 90% wszystkich różowych diamentów na świecie, całkowite wyczerpanie złóż i zamknięcie wydobycia w kopalni Argyle nastąpi w ostatnim kwartale 2020 roku. Nie trudno więc przypuszczać, że ceny różowych klejnotów prawdopodobnie, po raz kolejny, znacząco wzrosną. A inwestycja w diamenty fantazyjne będzie najlepszą formą zabezpieczenia majątku – zaznacza Marcin Marcok, ekspert kamieni szlachetnych.

Ocena jakości diamentów kolorowych

Podobnie jak w przypadku diamentów bezbarwnych, podstawą do ustalenia jakości kamienia jest zasada 4C (przeczytasz tutaj), jednak to kolor ma największy wpływ na wartość. Jakim ocenom podlega i jakie parametry brane są pod uwagę?

Ocena koloru to element skomplikowany, ponieważ w przypadku diamentów kolorowych nie tylko barwa, ale także ton i nasycenie oraz dystrybucja, czyli równomierny rozkład na kamieniu świadczą o jego wyjątkowości.

Dla określenia siły i wyrazistości barwy przyjmuje się osiem stopni nasycenia koloru. Od najsłabszego faint do głębokiego i wyrazistego fancy deep. Im nasycenie barwy jest silniejsze i bardziej wyraziste tym większa jest unikatowość, a tym samym wartość diamentu.

Galeria diamentów o różnych kształtach i nasyceniu kolorów

Naturalne diamenty występują we wszystkich kolorach tęczy

Dystrybucja to parametr mówiący o równomierności rozprowadzenia koloru oraz o obecności innych kolorów w kamieniu. Natężenie kolejnego lub kilku kolejnych kolorów które „towarzyszą” głównej barwie ma niebagatelny wpływ na piękno diamentu. Najbardziej wartościowe są kamienie o jednej nucie koloru i głębokim nasyceniu np. fancy red, czy fancy intense blue. Wsród kamieni o wyjątkowo wysokiej wartości są jednak też takie, w których doszło do połączeń barwy różowej i purpury lub błękitu i zieleni. Pomimo podwójnej dystrybucji koloru, są one niezwykle cenne ze względu na barwę różową czy niebieską, które w naturze występują najrzadziej.

Inwestycja w diamenty

Wybierając diamenty jako cel inwestycji należy pamiętać, iż podstawą udanych transakcji jest zaufany partner, który będzie służył nam wiedzą i doświadczeniem. Jest to szczególnie ważne w przypadku diamentów kolorowych, które bywają „poprawiane”, a ich barwa osiągana jest w sztuczny sposób – kamienie poddawane są działaniu wysokiej temperatury pod bardzo wysokim ciśnieniem, co zmienia ich barwę (metoda HPHT). Kamienie takie mają dużo niższą wartość od naturalnych odpowiedników i zwykle to właśnie niska cena sugeruje, że mogły zostać „poprawione” przez człowieka.

Aby mieć pewność, że zakupiony przez nas diament jest w 100% naturalny należy wybierać kamienie certyfikowane przez uznane laboratoria gemmologiczne. Wszystkie diamenty sprzedawane przez MART DIAMONDS posiadają certyfikaty GIA  największego i najbardziej cenionego instytutu na świecie. Od 2018 roku współpracujemy także z FCRF (Fancy Color Research Foundation), organizacją zrzeszającą i wspierającą sprzedawców diamentów kolorowych na całym świecie. Nieustannie rozwijamy swoją wiedzę o diamentach kolorowych, by oferować klientom najwyższej jakości kamienie w najlepszej cenie.