Perfekcyjny szlif diamentu – tak wiele od niego zależy!

Szlif jest jedną z czterech najważniejszych cech branych pod uwagę przy ocenie jakości diamentu, a jednocześnie jedyną zależną od człowieka. To jakim blaskiem będzie świecił kamień i jak perfekcyjny będzie szlif leży całkowicie w rękach szlifierza.

Jak więc ocenić kunszt rzemieślnika i efekty jego pracy? Poniżej objaśniamy najważniejsze parametry, które świadczą o jakości szlifu, a także przedstawiamy najbardziej rozpoznawalne i popularne kształty szlifowanych diamentów.

Perfekcja obliczeń, doskonałość natury

Przy ocenie poprawności wykonania szlifu dokładnej analizie podlegają proporcje kamienia oraz wykończenie szlifu, w tym błędy symetrii i polerowania. Zachwianie proporcji lub symetrii może w dużym stopniu wpływać na niewłaściwe załamywanie się światła, a więc skutkować słabą brylancją diamentu. Warto bliżej poznać tajemnice szlifu, który jako jeden z elementów oceny 4C  ma ogromny wpływ na jakość oraz wycenę kamienia.

PROPORCJE – to, jakie proporcje powinien mieć idealny diament, aby uzyskać najwyższej jakości ogień i blask, jest wynikiem dziesiątek lat pracy i doświadczeń szlifierzy. Ocenie podlegają takie zależności jak kąty styku górnej i dolnej części kamienia, wysokość i szerokość całego kamienia, jak i tafli oraz podstawy. Pomiary i wartości procentowe są różne dla każdego diamentu – każdy kształt ma swój własny zestaw wytycznych dla uzyskania doskonałych proporcji.

SYMETRIA – jeśli symetria jest klasyfikowana w certyfikacie, warto wybrać kamień z oceną doskonałą, bardzo dobrą lub dobrą. Ocena symetrii udzieli nabywcy odpowiedzi na takie pytania jak m.in.: czy wyrównanie krawędzi fasetek względem siebie jest prawidłowe, czy odpowiednie aspekty w przeciwnych stronach diamentu zgadzając się ze sobą oraz czy z korony, lub górnej części diamentu są właściwie dopasowane do odpowiednich fasetek z pawilonu.

WYKOŃCZENIE – to składowa, która odpowiada za piękno brylancji kamienia. Prawidłowo wykończony szlif będzie wolny od pasm polerskich, czy mikro-nierówności. O tym, jak ważne są idealne proporcje i jakość wykonania szlifu świadczy fakt, że cechy te są często ważniejsze niż sama wielkość kamienia – diamenty mają niejednokrotnie większą wartość, jeżeli zostały przycięte specjalnie do maksymalizacji blasku, a nie rozmiaru.

Szlif jako jeden z elementów oceny 4C zależny od człowieka

Szlif jest jedną z czterech najważniejszych cech branych pod uwagę przy ocenie jakości diamentu

Ocena wykończenia i proporcja szlifu opiera się na pięciostopniowej skali:

1. Doskonała (excellent)


2. Bardzo dobra (very good)


3. Dobra (good)


4. Zadowalająca (fair)


5. Słaba (poor)

Jakość nie do przecenienia

Szlif diamentu i jego właściwa ocena stanowi jedną z podstaw  odpowiedniej wyceny klejnotu. Warto więc zaufać partnerowi, który posiada w pełni profesjonalne i wiarygodne dokumenty potwierdzające jakość oferowanych kamieni. Wybierając Mart Diamonds, nasi klienci mają pewność, że ich przyszła inwestycja jest całkowicie bezpieczna. 

Nasze diament posiadają bowiem certyfikaty instytutu gemmologicznego GIA – największej i najbardziej zaufanej instytucji tego typu na świecie. W indywidualnym certyfikacie dołączanym do każdego kamienia, obok innych danych, znajdują się również informacje o ocenie szlifu, jego proporcji oraz wykończenia. Nasze diamenty nie mają przed klientami żadnych tajemnic, a ich cena ustalana jest na podstawie bieżącego wydania cennika Rapaport. 

Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z najnowszą ofertą MART DIAMONDS.